Tepelná izolace fasády minerální vatou

Tento typ izolace se řadí mezi tradiční způsoby, jak efektivně, levně a jednoduše zateplit obydlí. Dá se provádět u starších domů i novostaveb, častěji u zděných budov, nicméně ani u moderních dřevěných domů není žádný problém. V kostce řečeno – proces spočívá v nalepení izolačních desek na obvodovou stěnu, které se tam mechanicky ukotví a následně se omítají tenkou vrstvou probarvené omítky.

Jak se postupuje?

Celý proces lze rozdělit do osmi částí. Nejprve je nutno připravit podklad, protože desky se mohou lepit pouze na dostatečně soudržnou, pevnou a rovnou plochu, která je zbavena prachu, mazu a dalších nečistot. Nejčastěji se proto omývá vodou pod vyšším tlakem, která dokáže vyčistit i ty nejmenší mezery, kam by se například kartáč či hubka nedostaly.

Následně se zakládá fasáda – nejčastěji se používá soklový profil s okapničkou, který splňuje požární normy (dnes se využívají též plastové lišty, jejichž výhodou je, že netvoří tepelný most a ani se vlivem tepla neroztahují). Poté přichází na řadu minerální izolace s podélnými vlákny. Ta se lepí pouze po obvodu s vnitřními body tak, aby styčná plocha byla nejméně 40 %.

Po vyschnutí a vytvrdnutí lepidla, což trvá asi 1 den, následuje odstranění nerovností brusným hladítkem a kotvení desek pomocí talířových hmoždinek. Všechny hrany se potom musí vyztužit k tomu speciálně přizpůsobenými profily. Zvláštní pozornost je věnována prostoru okolo dveří a oken, kde pracovník provede diagonální zpevnění pruhem tkaniny, který zajistí přenesení zvýšeného napětí.

Aby bylo možno bez problémů nanést omítku, provádí se penetrace, která sníží a sjednotí savost výztužné vrstvy. Pokud chcete, aby měla Vaše omítka výraznější barvu, je možno přidat do penetračního nátěru barvu požadovaného výsledného odstínu. Po dvou dnech přichází na řadu vyztužení základní vrstvy pomocí zatlačení skleněné síťoviny do vrstvy štěrkové hmoty.

Konečné úpravy

Posledním krokem je provedení finálních povrchových úpravNátěr zhotovíme dle přání zákazníka, využíváme pastovitých omítek (silikátový, silikonový, případně akrylátový typ), které se vyznačují svou voděodolností a schopností udržet si dlouhou dobu žádaný odstín barvy. K nahlédnutí dostanete vzorník barev, ze kterých si jistě vyberete.

Jsme přesvědčeni, že budete s naší prací spokojeni. Naši zaměstnanci jsou ve svém oboru profesionálové a odpoví Vám na všechny případné dotazy či nejasnosti.